08.04.2018

Deszcz w Portsmouth, deszcz w Gosport

A miało być tak pięknie! Gdy nad ranem kończyłem pisać o Zamku w Southsea na ekranie telefonu ikonka pogodynki pokazywała jeszcze częściowo zachmurzone słońce. Po śniadaniu na mapie wytyczyłem sobie mniej więcej trasę całej wycieczki, uwzględniłem, że być może będę miał dwa, trzy kilometry gruntowej drogi nad zatoką, zapakowałem do torby dodatkowo dwa banany i przełączyłem się na chwilę do pana Zuckerberga. „Piotr, nie zmoknij! W Portsmouth prognozowane są opady. Deszcz? Wyjrzałem przez okno. Drobny deszcz i bezwietrzna pogoda. Nie! Jadę, nie jestem z cukru!

Portsmouth w deszczu

Buty przemiękły mi mniej więcej na wysokości Portsdown Hill, najwyższego punktu na trasie, rękawiczki puściły po zjeździe do Fareham. W centrum tego miasteczka byłem po raz pierwszy. Po raz pierwszy też, jechałem do Gosport. Korzystałem nie wiedzieć czemu z drogi rowerowej, która w tym miejscu była wybitnie mało rowerowa, szczególnie na szosowe koła. Już teraz wiem dlaczego Anglicy jeżdżą najczęściej na 32, 35mm. Moje oponki mają 25!

Czasami droga rowerowa prowadziła wzdłuż terenów sportowych, podmiejskich osiedli i gdy dotarłem do Gosport liczyłem na jakieś większe atrakcje. Wiem, że deszcz sprawia, że wszystko dookoła staje się szare, szarawe, ale Gosport do ładnych miast nie należy. Jedynym kolorystycznym akcentem są kolorowe pasy na kilku wieżowcach niedaleko przystani promowej. Wieżowce, do których przyzwyczailiśmy się w polskich miastach, które w większości otoczone są blokowiskami, tu tak jakoś szpecą.

Wieżowce w Gosport

Do przystani pozostało mi już dosłownie kilkaset metrów. Wiem, że przyjadę tu jeszcze nie raz. W Gosport są bowiem dwa ciekawe muzea: udostępniona do zwiedzania łódź podwodna oraz kilka kilometrów od niej poduszkowce. Na prom przecinający Portsmouth Harbour wsiadłem w ostatniej chwili.

Speś na promie.

Podróż trwa może 10 minut, może mniej, a wysiada się na przystani ulokowanej tuż przy dworcach: autobusowym i kolejowym. Stąd już tylko kilka kilometrów do domu przez ciekawą zabudowę miasta. Pomimo deszczu Portsmouth jest ładnym miastem.

bty

Rocznicowe obchody już za nami. Portsmouth obchodziło je uroczyście, przybyła Królowa, było kilkunastu prezydentów łącznie z tym, który klepał Elżbietę po plecach i mieni się żandarmem całego świata. Tu, na wybrzeżu, vis-a-vis plaż, na których odbywało się lądowanie w Normandii ...

Lubicie spaghetti, a cukinię? A gdyby połączyć jedno z drugim? Niemożliwe? Naszą maszynkę do robienia spaghetti z warzyw, praktycznie nie używaną, zostawiliśmy w Polsce. dzis kupiłem w sklepie za powalającą cenę 2 funtów coś  jeszcze prostszego: maszynkę, w którą wkłada ...

Czy można zjeść pizzoccheri w uproszczonej wersji? Można. Włoskie pizzoccheri można zrobić mając w pełni wyposażoną kuchnię, natomiast mieszkając w Anglii, w wynajętym mieszkaniu, z piekarnikiem działającym "inaczej", ale ze sprawną, dość mocną kuchenką mikrofalową, i składnikami, które akurat są ...