16.04.2018

Weekend w Gosport

Jak ten czas leci. To już jedenaście miesięcy minęło, od kiedy jestem mieszkańcem Southsea, w mieście Portsmouth, w hrabstwie Hampshire, w kraju, który nie wiedzieć czemu odłącza się od unii. Jak do tej pory jeździłem w większości na wschód lecz od ubiegłego tygodnia zwiedzam sąsiedni półwysep, na którym położone jest miasto: Gosport, nie takie małe bowiem liczące ponad 70 tysięcy mieszkańców. Miasto jak już pisałem do pięknych nie należy ale… . W Gosport jest kilka muzeów, które częściowo zlokalizowałem i na których w weekend się skupiłem.

Submarine Museum

Pierwsze to odwiedzone w sobotę muzeum łodzi podwodnych. Odwiedzone, ale nie zwiedzone, bowiem nie ma w nim przyzwoitego parkingu dla rowerów nie licząc wyrwikółka, z którego nie cierpię korzystać. Jest ono tak blisko przystani promowej, że przypłynę tutaj w cywilnym ubraniu i w butach wygodniejszych do chodzenia a nie do jazdy na rowerze. mam nadzieję, że będzie warto. Co prawda zwodowany w 1947 roku HMS Alliance nie jest olbrzymem, ale wewnątrz łodzi podwodnej jeszcze nie byłem.

W niedzielę natomiast odwiedziłem The Diving Museum. Grupa pasjonatów w 1990  roku zawiązała stowarzyszenie, które we wnętrzu starego fortu prowadzi muzeum związane z nurkowaniem. W kilku działach pokazano aparaty nurkowe i płetwonurkowe, podzielone dodatkowo na nurkowanie wojskowe, komercyjne i sportowe. Stare i całkiem współczesne.

Makieta komory dekompresyjnej

Oprócz eksponatów w skali 1:1 jest też kilka makiet, tablice informują o rekordach w schodzeniu pod powierzchnię wody, wspomniana jest rodzina Cousteau, chyba najbardziej znana z eksploracji głębin. Jest również kącik dla najmłodszych oraz niewielki sklepik z pamiątkami.

Nurkowanie sportowe

Weekend spędzony w Gosport był jak najbardziej udany. Co prawda sobota była słoneczna natomiast w niedzielę trochę padało ale… zawsze można przecież jeździć między kroplami.

Kilkakrotnie pokazywałem zdjęcia Gosport robione od strony Portsmouth. Tym razem role się odwróciły: na zdjęciu Portsmoth widziane od strony Gosport.

 

Rocznicowe obchody już za nami. Portsmouth obchodziło je uroczyście, przybyła Królowa, było kilkunastu prezydentów łącznie z tym, który klepał Elżbietę po plecach i mieni się żandarmem całego świata. Tu, na wybrzeżu, vis-a-vis plaż, na których odbywało się lądowanie w Normandii ...

Lubicie spaghetti, a cukinię? A gdyby połączyć jedno z drugim? Niemożliwe? Naszą maszynkę do robienia spaghetti z warzyw, praktycznie nie używaną, zostawiliśmy w Polsce. dzis kupiłem w sklepie za powalającą cenę 2 funtów coś  jeszcze prostszego: maszynkę, w którą wkłada ...

Czy można zjeść pizzoccheri w uproszczonej wersji? Można. Włoskie pizzoccheri można zrobić mając w pełni wyposażoną kuchnię, natomiast mieszkając w Anglii, w wynajętym mieszkaniu, z piekarnikiem działającym "inaczej", ale ze sprawną, dość mocną kuchenką mikrofalową, i składnikami, które akurat są ...