14.06.2019

75 rocznica lądowania w Normandii

Rocznicowe obchody już za nami. Portsmouth obchodziło je uroczyście, przybyła Królowa, było kilkunastu prezydentów łącznie z tym, który klepał Elżbietę po plecach i mieni się żandarmem całego świata. Tu, na wybrzeżu, vis-a-vis plaż, na których odbywało się lądowanie w Normandii praktycznie w każdej miejscowości mieliśmy eventy związane z obecnością wojsk sprzymierzonych. Skupię się jednak na moim mieście: Portsmouth. 

Przygotowania do 75 rocznicy lądowania w Normandii trwały od blisko miesiąca. Southsea Common, nasz nadmorski park i błonia zamieniły się w wielki plac budowy: powstała scena i zadaszona widownia, na której miała zasiąść w środę (5.06) Królowa Elżbieta z zaproszonymi gośćmi. Oczywiście wiązało się to z pewnymi niedogodnościami: częściowo zamknięto niektóre ulice, teren został ogrodzony, a dostępne przejścia zawęziły zapory uniemożliwiające sforsowanie ich przez samochodowych zamachowców – samobójców.

Nieopodal muzeum poświęconemu D-Day, powstała kwiatowa rabata prowadząca w stronę dawnej twierdzy – Southsea Castle. Wyszczególnione zostały normandzkie plaże, na których odbyło się 75 lat temu lądowanie:

Wieczorem zaś, na niebie pojawili się piloci z Red Arrows. Akrobacje trwały przez blisko godzinę. Piloci kreślili na niebie różne figury podkreślane świecami dymnymi.

W czwartek, powoli wszystko zaczeło wracać do normy. Do muzeum zawitali goście, nieliczni, żyjący jeszcze weterani, na scenie głównej trwały imprezy. Podobnie było w piątek.

W sobotę, porwisty wiatr pokrzyżował część planów. Ponownie miał wystąpić team Red Arrows, lecz niestety, został odwołany. A w niedzielę, przy sprzyjającej pogodzie goście mogli obejrzeć i posłuchać koncertu piosenek z lat czterdziestych ubiegłego wieku. ja ze swej strony pozwolę sobie dodać, że nasze miejscowe molo, South Parade Pier miało swój pokażny wkład: zostało przedłużone i cumowały tu statki i barki desantowe użyte do lądowania w Normandii, ale to już temat na inną opowieść.

Umiłowani w rowerach, może na siodełku nie siedziałem krócej niż nie pisałem na stronie ale przerwa była wielka. Za wielka. I w sumie do końca nie wiem czym spowodowana. Zawsze można było znaleźć wymówkę by nie jechać. Życie. I może ...

Lubicie spaghetti, a cukinię? A gdyby połączyć jedno z drugim? Niemożliwe? Naszą maszynkę do robienia spaghetti z warzyw, praktycznie nie używaną, zostawiliśmy w Polsce. dzis kupiłem w sklepie za powalającą cenę 2 funtów coś  jeszcze prostszego: maszynkę, w którą wkłada ...

Czy można zjeść pizzoccheri w uproszczonej wersji? Można. Włoskie pizzoccheri można zrobić mając w pełni wyposażoną kuchnię, natomiast mieszkając w Anglii, w wynajętym mieszkaniu, z piekarnikiem działającym "inaczej", ale ze sprawną, dość mocną kuchenką mikrofalową, i składnikami, które akurat są ...