14.06.2019

75 rocznica lądowania w Normandii

Rocznicowe obchody już za nami. Portsmouth obchodziło je uroczyście, przybyła Królowa, było kilkunastu prezydentów łącznie z tym, który klepał Elżbietę po plecach i mieni się żandarmem całego świata. Tu, na wybrzeżu, vis-a-vis plaż, na których odbywało się lądowanie w Normandii praktycznie w każdej miejscowości mieliśmy eventy związane z obecnością wojsk sprzymierzonych. Skupię się jednak na moim mieście: Portsmouth. 

Przygotowania do 75 rocznicy lądowania w Normandii trwały od blisko miesiąca. Southsea Common, nasz nadmorski park i błonia zamieniły się w wielki plac budowy: powstała scena i zadaszona widownia, na której miała zasiąść w środę (5.06) Królowa Elżbieta z zaproszonymi gośćmi. Oczywiście wiązało się to z pewnymi niedogodnościami: częściowo zamknięto niektóre ulice, teren został ogrodzony, a dostępne przejścia zawęziły zapory uniemożliwiające sforsowanie ich przez samochodowych zamachowców – samobójców.

Nieopodal muzeum poświęconemu D-Day, powstała kwiatowa rabata prowadząca w stronę dawnej twierdzy – Southsea Castle. Wyszczególnione zostały normandzkie plaże, na których odbyło się 75 lat temu lądowanie:

Wieczorem zaś, na niebie pojawili się piloci z Red Arrows. Akrobacje trwały przez blisko godzinę. Piloci kreślili na niebie różne figury podkreślane świecami dymnymi.

W czwartek, powoli wszystko zaczeło wracać do normy. Do muzeum zawitali goście, nieliczni, żyjący jeszcze weterani, na scenie głównej trwały imprezy. Podobnie było w piątek.

W sobotę, porwisty wiatr pokrzyżował część planów. Ponownie miał wystąpić team Red Arrows, lecz niestety, został odwołany. A w niedzielę, przy sprzyjającej pogodzie goście mogli obejrzeć i posłuchać koncertu piosenek z lat czterdziestych ubiegłego wieku. ja ze swej strony pozwolę sobie dodać, że nasze miejscowe molo, South Parade Pier miało swój pokażny wkład: zostało przedłużone i cumowały tu statki i barki desantowe użyte do lądowania w Normandii, ale to już temat na inną opowieść.

27.04.2020

Cudze chwalicie…

... i tak dalej, i tak dalej. Na początek informacja dla członków PTTK, z początkiem kwietnia zrezygnowałem z prowadzenia fili nr 1 CRW i w związku z tym wszelkie sprawy związane z weryfikacją wysokich stopni odznak kolarskich, kierujcie do Mirka ...

Koło wróciło na należne mu miejsce po dwóch dniach. Bo jak powszechnie wiadomo, jedno koło to stanowczo za mało do radosnego przemieszczania się za pomocą przyrządu opartego najczęściej na trójkątnej konstrukcji, z bardziej lub mniej skomplikowanego metalu, niemetalu, bambusa, karbonu ...

Pan Rower był chory i zawisł na ścianie, pytam Go czule - co Ci jest kochanie. - Oj, szprycha mi pękła na angielskiej ziemi. Wiem nie masz pieniędzy, chyba wyjedziemy? - Mój drogi Rowerku, może nam pomogą, pracować nie mam ...