31.07.2016

Kina, których już nie ma

To była trzecia i ostatnia część wycieczek śladami znikających kin. Mam tu na myśli kina tradycyjne, które nie były w stanie się oprzeć multipleksom z colą i popcornem, i z reklamami przed filmem ciągnącymi się w nieskończoność. Ot, choćby dzisiejszy przykład: zaczęliśmy w Parku Sienkiewicza, po to, by zajrzeć na początku do „Tatr”, w których właściciel miał nam pokazać kino niejako od „kuchni” tuż po seansie. Chętnych na film nie było, właściciel pojechał do domu, a my obejrzeliśmy budynek z zewnątrz i ruszyliśmy dalej, do „Wisły” i „Gdyni” (ta druga, wybudowana w 1908 roku była pierwszym obiektem zaprojektowanym od podstaw na potrzeby kina). Na Piotrkowskiej, pod numerem 120 zatrzymaliśmy się na moment, bowiem tu po raz pierwszy w Łodzi odbyła się projekcja filmowa zorganizowana przez braci Krzemińskich w 1899 roku.

Dalej były: DKM (w budynku zboru baptystów przejętym przez milicję), Stylowy (lokal ostał się dzięki wpisaniu do rejestru zabytków) i Oka, no i oczywiście niezapomniany Bałtyk wybudowany na zgliszczach Teatru „Thalia”. To tu odbyła się pierwsza projekcja filmu dźwiękowego (14.11.1929). Kino wielokrotnie zmieniało swą nazwę, wielokrotnie było przebudowywane na potrzeby coraz nowocześniejszego sprzętu i istniało do… ubiegłego roku. Teraz 784 miejsca są niewykorzystane choć na dwa lata, na czas remontu ma się tu przeprowadzić Teatr „Powszechny”

20160731_125150Pod kinem towarzyszyła nam łódzka telewizja, a my stojąc w cieniu filharmonii mogliśmy obejrzeć kolekcję karnetów, biletów, książek o filmach, między innymi karnet na ostatni przegląd filmowy „Konfrontacje” z wydrukowaną ceną (przed denominacją) 100.000 złotych!

20160731_125117Później były Bałuty i kina, w których bywałem jako rodowity „Bałuciarz”: Zachęta, Pionier, Halka, Świt, oraz Batory, który stał przy ulicy Chrobrego 10, prawdopodobnie tam, gdzie stoją obecnie blaszane garaże naprzeciw „łamańca”. Na zakończenie podjechaliśmy jeszcze do Parku A. Struga, gdzie naprzeciw soczystej zieleni drzew, przy ul. Sędziowskiej pozostały z dawnego browaru ceglane przypory, które mają zostać wkomponowane w zaprojektowany apartamentowiec.

I jeszcze jedno zdanie: zapraszam na przyszłą niedzielę wszystkich chętnych na zakup miodu. Pojedziemy do pasieki w Mikołajewicach. Zbiórka o 11.00 przy wejściu do Ogrodu Botanicznego od strony Retkińskiej (obok Tracza). Zapraszam.

13.09.2021

Meandry rzeki Meon

Do rzeki Meon, którą ja osobiście objechałem wielokrotnie,  zabraliśmy się od środkowego odcinka. Tym razem w  odstępie siedmiodniowym, "zaliczyliśmy" odcinek dolny i wreszcie w sobotę (11.9) górny. O środkowym pisałem już natomiast o pozostałych dwóch jeszcze nie. Już śpieszę nadrobić ...

Pogoda sprzyja odważnym, no bo jak inaczej nazwać fakt, że po starcie przez pierwsze pół godziny lało, by już na wyjeździe z Havant pojawiło się słońce. Ale od początku, wycieczka, przynajmniej dla mnie zaczęła się dzień wcześniej, w sobotę. Ja ...

Czwartek, 8:35 am. Ruszamy. Początkowe we dwóch. Kierunek? The Hard. Tam umówiliśmy się z Kacprem. Kacper przypływa do Old Portsmouth promem z Gosport. We trzech ruszamy ulicami miasta w stronę zatoki Solent. Szczerze mówiąc liczyłem, że w porcie, z którego ...